Risikorapportering og dokumentasjon

 

ERMguiden

Praktisk Enterprise Risk Management(ERM)

Helhetlig og Integrert RisikoLedelse(HIRL) = ERM

 

Money in hand

 

ERM-Prosess – Risikorapportering

 

ERM-Prosess 

 

Konteksten

chicagoCN_2773_150

Konteksten er både det interne og eksterne miljøet som ERM-prosessen er avhengig av for at organisasjonens skal oppnå suksess.

Identifisering

PIC108528256835_150

Risikoidentifering er prosessen som definerer de hendelser eller utfall som kan ha en målbar påvirkning på organisasjonens suksess.


Analysering

Money_Burning_03_150

Risikoanalyse bestemmer hvor stor virkningen av risiko kan være og hvor stor sannsynlighet det er for at denne virkningen inntreffer.


Evaluering

cohdra_100_5160_150

Risikoevaluering bestemmer hvilke risikoer skal håndteres først (propritering) ved å sammenligne nivået på risiko mot organisasjonens mål.

Risikoprioritering er et mål på hvor betydlig en risiko er.


Tiltak

P9231837_150

Risiko tiltak er den aksjon som tas som et resultat av at en risiko har blitt identifisert og vurdert/bedømt til å være uaksebtabel for organisasjonen.


Rapportering

UFFICIO_02_150

Risikorapportering er å dokumentere hvert trinn i ERM-prosessen fotrinnvis skriftlig, men også eventuelt muntlig.

Håndtering og overvåking

Money

Regelmessig overvåking og vurdering av risikoer er en viktig del av iverksettelsen. Den sikrer at nye risikoer oppdages og håndteres og at tiltaksplaner iverksettes og tilnærmes effektivt.

 

 

ERM-Prosess – Risikorapportering

 

UFFICIO_02

 

Risikorapportering er å dokumentere hvert trinn i ERM-prosessen fortrinnvis skriftlig, men også eventuelt muntlig.

Målet med risikorapporteringen er å bidra til å skape trygghet i ledelsen og blant organisasjonens interessenter, for at organisasjonen har oversikt over sine risikoer og er i stand til å handle deretter.

Risikorapporteringen bygger direkte på informasjonen fra evalueringsfasen og tiltaksfasen (som igjen bygger på identifiserings– og analysefasen).  De ferdige rapportene vil videre danne utgangspunkt for den neste sykliske gjennomgang av kjerneprosessen.  Det gir et lettere utgangspunkt ved senere gjennomganger, ved at vi kan bygge på tidligere funn og konklusjoner.

 

rapporteringsvei

Risikorapportering er å dokumentere hvert trinn i ERM-prosessen fortrinnsvis skriftlig, men også eventuelt muntlig.

 

 

Formål: Rapportene skal først og fremt dokumentere og underbygge de vurderinger og valg som arbeidsgruppen har foretatt, frem til linjeorganisasjonen overtar ansvaret for realisering av de foreslåtte tiltakene. Rapportene signaliserer således overdragelsen av iverksettelsesansvaret til linjen, og fungerer som underlag for den videre prosessen. Det må også forefinnes rapporter som i særlig grad fremhever større ”ikke akseptable nedside risikoer”  og vesentlige oppside risikoer (muligheter) med behov for styrets og ledelsens øyeblikkelige oppmerksomhet. Rapportene kan også fungere som ”legitimasjon” i regnskapene når organisasjonen har foretatt avsetninger for ulike risikoer i regnskapene.Dokumentasjonen:

  • Hjelper til med å forklare beslutninger.
  • Hjelper til med å underbygge beslutninger, etter at de har blitt tatt.
  • Sørger for at vi lykkes med håndterings- og overvåkingsfunksjonen.
  • Sørger for referanse for den fremtidige ERM-prosessen og ERM-systemet, slik at vi oppnår kontinuerlig forbedring.
  • Sørger for basisen for alle beslutninger, da alle beslutninger er basert på informasjon.
  • Sørger for skriftlig rapport for å fortsette med ERM-prosessen og ERM-systemet.
  • Hjelper med å kommunisere grunner for beslutninger til interessegruppene.
  • Tilfredsstille lovmessige krav til ”legitimasjon” av regnskapsunderlag.
Input: Informasjon fra evalueringsfasen og tiltaksfasen gjennom elektronisk system eller skjematur.’
Metode: Iverksette en rapporterings- og dokumentasjonsprosess som del av hvert styremøte og på ledermøter.
Output: Gjennomgang av kritiske oppside/nedside risikoer på styremøter og ledermøter, og på bakgrunn av denne gjennomgangen lage en liste/dokumentasjon med tiltak og ansvar.
Videre formidle oppdatering av rapporter/dokumenter og eventuelle  IT-systemer som organisasjonen benytter i sin ERM-prosess.

 

modellen2web

 

Vår ERM-modell/ Vårt ERM-system/ Vårt ERM-rammeverk i tråd med ISO 31000:2009 Risk Management – Principles and Guidelines 

 

Kursguidene A og B

 

Forside-GUIDE-AAwebForside-GUIDE-B-web

 

Guide A Bakgrunn, behov, ERM-systemet og – prosesser
Antall sider: 322 inklusiv 57 sider vedlegg

Guide B Gjennomføring og praktisk iverksettelse
Antall sider: 258 inklusiv 152 sider vedlegg

 

 

Kursguidene kan bestilles fra www.RisikoLedelse.com  e
ller e-mail: ja-vig@online.no

PRIS:

Guide A: Kr. 430
322 rikt illustrerte A4-sider,
hvorav 57 siders vedlegg
Guide B: Kr. 480
258 rikt illustrerte A4-sider ,
hvorav 152 siders vedlegg

 

 

Hvis du har noen spørsmål eller ønsker å vite mer om kursguidene Praktisk Enterprise Management (ERM) kan du bruke kontaktmulighetene nedenfor:

 

VIG CONSULTING
ORG.NR: 977 505 992

Jan Vig
Daglig leder

__________________
Kirkeveien 35, NO-1710, SARPSBORG
Mobile : +47 414 43 727
e-mail: ja-vig@online.no
Web: www.slowdown.no ,www.intelligence.no , www.risikoledelse.com

Copyright © 2006-2015 VIG CONSULTING

Del på bloggen

Bookmark and Share

Legg igjen en kommentar

Fyll inn i feltene under, eller klikk på et ikon for å logge inn:

WordPress.com-logo

Du kommenterer med bruk av din WordPress.com konto. Logg ut /  Endre )

Twitter-bilde

Du kommenterer med bruk av din Twitter konto. Logg ut /  Endre )

Facebookbilde

Du kommenterer med bruk av din Facebook konto. Logg ut /  Endre )

Kobler til %s

%d bloggere liker dette: